sobota, 23 stycznia 2016

Mazurek kajmakowy Ani

Chociaż mazurki są przypisane do polskiej tradycji wielkanocnej to istnieją odmiany, które mogą być powiązane z zupełnie inną kuchnią niż polska. Przykładem jest mazurek kajmakowy. Sam kajmak bowiem pochodzi z kuchni bałkańskiej. Oryginalny kajmak jest produktem powstałym z mleka bawołu domowego i śmietany kremówki.


Przygotowuje się go przez zagotowanie mleka, wlanie na wierzch gęstej śmietany i gotowanie na małym ogniu przez około dwie godziny. Następnym krokiem jest zbieranie śmietanki powstałej na wierzchu i fermentowanie jej przez kilka dni. W polskim wydaniu robi się kajmak mniej skomplikowanie. Chociaż w kuchni bałkańskiej dodaje się kajmak np. do wędlin, u nas jest to typowa słodka masa najczęściej dodawana do deseru. Robiąc mazurek z kajmakiem możecie zdecydować się, czy kupujecie gotową masę w puszce, czy porywacie się na zrobienie kajmaku samodzielnie. W przypadku samodzielnego przygotowania masy możecie zrobić z puszki mleka skondensowanego słodzonego, które umieszczacie w wysokim garnku i zalewacie wodą do przykrycia puszki. Pod pokrywką gotujecie ją przez dwie godziny. Odlewacie wodę i po przestygnięciu otwieracie puszkę.

RADA: najlepiej przygotować masę do mazurka kajmakowego dzień wcześniej.

Przygotowanie ciasta:
Przesiewacie 35 dag mąki krupczatki, dodajecie 20 dag masła. Siekacie składniki. Dodajecie 2 żółtka, 10 dag cukru, 1 łyżkę gęstej śmietany i szybko zagniatacie. Następnie ciasto należy owinąć folią i włożyć na 1-2 godziny do lodówki. Potem rozwałkowujecie ciasto i wkładacie do formy 35x25 cm. W takiej blasze mazurki wychodzą płaskie. Pieczecie na złoty kolor 20 minut w 200 stopniach. Na ciasto kładziecie masę kajmakową i dekorujecie według gustu za pomocą bakalii np. migdały, rodzynki, morele, orzechy, skórka pomarańczowa, skórka cytrynowa w odpowiednie wzory upiększając mazurek z kajmakiem.

1 komentarz: